Verden i dag reagerer på terror, som om den er det største problem, verden nogensinde har stået overfor. Men sammenlignet med sult, fattigdom, sygdom, folkemord, udnyttelse, forfølgelse, forurening og naturkatastrofer, er dens forbrydelser kun som nålestik. Selvfølgelig skal terror bekæmpes med alle midler, men hvis verden mister sin sans for proportioner, har terroristerne for alvor vundet.
Frank og Leo tiggede deres far om at købe et computerkrigsspil til dem. Det gik han med til på én betingelse: at de rejste med ham til virkelighedens frontlinje.
De seneste dage er de sociale medier blevet oversvømmet med billeder af jøder og arabere, der nægter at være fjender, det gør de under hashtagget #JewsAndArabsRefuseToBeEnemies.
UBUportalen er udgivet af den danske UNESCO National-kommission i samarbejde med og financieret af Undervisningsministeriet.
What if learning was about knowledge and also about doing, being, interacting with others and changing the world? |
What if formal learning was enjoyable, hands-on and relevant to life outside school while addressing the problems of our world? |
What if education systems prepared learners to become responsible citizens, recognize and solve local problems... |
Then we would be educating for a more sustainable future |